Słynna seria projektantów wnętrz – Elsie De Wolfe

0

 

Dla „brzydkiego dziecka, które żyło w brzydkich czasach”, poszukiwanie piękna było celem życiowym tego pionierskiego słynnego projektanta wnętrz. Tym dzieckiem był nikt inny jak Elsie de Wolfe, która urodziła się w 1865 roku i wyrosła na profesjonalistę znacznie wyprzedzającego swoje czasy. Opisywana jako pierwsza dama projektowanie wnętrz online, Elsie de Wolfe nie była tradycyjnie piękna. Jednak definiując piękno po swojemu, uważała, że człowiek może być atrakcyjny, jeśli jest zdrowy, gustownie się ubiera i utrzymuje formę.

De Wolfe rozpoczęła karierę zawodową w teatrze jako aktorka, debiutując na scenie w 1890 roku jako członek Empire Stock Company. Później założyła też własną spółkę akcyjną. Rozwijając pasję do dekoracji wnętrz, w 1903 roku zdecydowała się odejść ze sceny i rozpocząć karierę zawodowej projektantki wnętrz.

Elsie żyła w epoce, w której wysoki wiktoriański styl i trendy nie przemawiały do jej poczucia estetyki. W przeciwieństwie do ponurych dekorów wywołanych gęsto wzorzystymi tapetami, ciężkimi aksamitnymi draperiami i ciemną drewnianą stolarką z tamtego okresu, Elsie de Wolfe przedstawiła swój niepowtarzalny styl, który obejmował jasne i świeże kolory oraz tapety z delikatnymi nadrukami Chinoiserie. Zafascynowana XVIII-wiecznym wyposażeniem Francji i Anglii, Elsie wprowadziła do Ameryki wygodne krzesła z miękką tapicerką, w miejsce ozdobnych, niewygodnych krzeseł z epoki wiktoriańskiej. Podróże do Europy sprawiły, że pochłonęła francuski styl życia i modę. Opanowując sztukę jedzenia, mody i rozrywki, przywiozła do Ameryki wiele unikalnych elementów europejskiego stylu życia.

W 1905 roku Stanford White, architekt The Colony Club i wieloletni przyjaciel, pomógł de Wolfe zdobyć zamówienie na projekt wnętrz. Budynek znajdujący się przy 120 Madison Avenue w Nowym Jorku stał się czołowym kobiecym klubem towarzyskim i jest obecnie zajmowany przez American Academy of Dramatic Arts. Sukces Elsie w tym projekcie był punktem zwrotnym w jej karierze, który zapewnił jej szereg cenionych klientów. Oprócz tego, że była odnoszącą sukcesy projektantką wnętrz, była także odnoszącą sukcesy autorką na ten temat. „Dom w dobrym guście” to jedna z jej najsłynniejszych książek o urządzaniu wnętrz, a wydana w 1935 roku autobiografia przedstawia wiele interesujących aspektów jej życia prywatnego.

W 1926 roku wyszła za mąż za dyplomatę Sir Charlesa Mendla i aż do śmierci w 1950 roku nosiła imię Lady Mendl. Jako samozwańcza „buntowniczka w brzydkim świecie”, w 1935 roku została uznana przez paryskich ekspertów za „najlepiej ubraną kobietę świata”. Pochodząca ze światowej stolicy mody była to najwyższa pochwała, jaką można było wówczas otrzymać .

Charakterystyczna filozofia projektowania wnętrz Elsie jest widoczna w jej słowach „Otworzyłem drzwi i okna Ameryki i wpuściłem powietrze i słońce”. Mówi się, że poza projektowaniem wnętrz wprowadziła do amerykańskiego społeczeństwa innowacyjne pomysły, takie jak przyjęcia koktajlowe i małe kameralne kolacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *